Category
5 min read

Linia kroplująca

Published on
11 Jan 2022
Contributors
Full name
Job title, Company name
Full name
Job title, Company name
Full name
Job title, Company name

Co to jest linia kroplująca?

Linia kroplująca to element systemu nawadniającego, który dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni roślin za pomocą sieci wężyków i emiterów (kroplowników). Woda wydostaje się z kroplowników w postaci małych kropel, co zapewnia efektywne i oszczędne nawadnianie. System ten jest szczególnie popularny w ogrodach, na plantacjach, a także w szklarniach.

Rodzaje linii kroplujących.

Wyróżniamy dwa główne typy linii kroplujących: naziemne i podziemne.

Linie kroplujące naziemne są umieszczone na powierzchni gleby, co umożliwia łatwy dostęp do systemu w celu konserwacji i kontroli. Są idealne do stosowania w ogrodach, na rabatach kwiatowych oraz w warzywnikach, gdzie regularnie pielęgnujemy rośliny. Przykładem linii kroplującej naziemnej z kompensacją ciśnienia jest linia PCD renomowanej firmy Rain Bird, światowego lidera rozwiązań z zakresu systemów automatycznego nawadniania. Produkt ten cechuje się znakomitą relacją ceny do jakości, posiada samo płuczące się kroplowniki, które pomagają szybko usunąć żwir i zanieczyszczenia, zapewniając nieprzerwany dopływ wody.

Linie kroplujące podziemne są zainstalowane pod powierzchnią gleby, co minimalizuje parowanie wody i chroni system przed uszkodzeniami mechanicznymi. Doskonałym przykładem linii podziemnej jest linia XFS marki Rain Bird. Te linie są idealne do trawników i terenów zielonych, gdzie estetyka i brak widocznych instalacji są istotne. Niski profil emitera zmniejsza straty ciśnienia w przewodzie, pozwalając na stosowanie dłuższych ciągów, co upraszcza projektowanie i skraca czas montażu. Dodatkowo zastosowana, opatentowana technologia  ekranu miedziowego Copper Shield™ zabezpiecza podziemne emitery przed wnikaniem korzeni.

Linie z kompensacją ciśnienia i bez kompensacji ciśnienia.

Linie kroplujące można podzielić również na te z kompensacją ciśnienia i bez kompensacji ciśnienia.

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia posiadają wbudowane rozwiązania, które utrzymują stały przepływ wody niezależnie od zmieniającego się ciśnienia w systemie. Dzięki temu każda roślina otrzymuje dokładnie tyle wody, ile potrzebuje, co jest szczególnie ważne na dużych obszarach i w miejscach o nierównomiernym terenie. Są idealne do stosowania w rozległych ogrodach, na plantacjach oraz w szklarniach, gdzie precyzyjne nawadnianie jest kluczowe. Przykładem takiej linii naziemnej jest wspomniana już wcześniej  linia PCD.

Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia są prostsze i tańsze w instalacji, ale przepływ wody może się różnić w zależności od ciśnienia w systemie. Są odpowiednie dla mniejszych ogrodów i działek, gdzie ciśnienie wody jest stabilne i nie ma dużych różnic wysokości. Przykładem takiej linii jest linia kroplująca STRONG. Jest to dobra jakość w rozsądnej cenie dla mniej wymagających terenów. Linia STRONG cechuje się dobrymi parametrami przepływu wody na poziomie 2,1 l/h z emiterem co 33 cm i jest dostępna w kolorze czarnym oraz brązowym.

Kolory linii kroplujących

Linie kroplujące dostępne są najczęściej w kolorze czarnym i brązowym. Kolor czarny jest uniwersalny i dobrze komponuje się z większością powierzchni ogrodowych, natomiast linie brązowe są mniej widoczne na glebie, co sprawia, że są bardziej estetyczne, szczególnie w naturalnych ogrodach i krajobrazach.

Korzyści z używania linii kroplującej.

  • Oszczędność wody: Dzięki dostarczaniu wody bezpośrednio do korzeni roślin, minimalizuje się straty wody spowodowane parowaniem i spływem powierzchniowym.
  • Efektywność: Nawadnianie jest równomierne i precyzyjne, co sprzyja lepszemu wzrostowi roślin.
  • Redukcja chwastów: Ograniczenie nawadniania powierzchniowego zmniejsza wilgotność gleby między roślinami, co utrudnia rozwój chwastów.
  • Oszczędność czasu i pracy: Systemy kroplujące mogą być zautomatyzowane, co redukuje konieczność ręcznego podlewania.
  • Zdrowie roślin: Nawadnianie bezpośrednio u podstawy roślin zmniejsza ryzyko chorób grzybowych, które mogą rozwijać się przy nadmiernym zwilżaniu liści.

Kiedy używać której linii kroplującej?

  • Naziemne linie kroplujące: Wybierz je do warzywników, rabat kwiatowych oraz małych ogrodów, gdzie regularnie doglądasz roślin i łatwy dostęp do systemu jest korzystny.
  • Podziemne linie kroplujące: Idealne do trawników, terenów zielonych oraz miejsc, gdzie estetyka jest kluczowa i nie chcesz, aby system nawadniania był widoczny.
  • Linie z kompensacją ciśnienia: Stosuj je na dużych obszarach, w miejscach o nierównym terenie oraz tam, gdzie ciśnienie wody może się zmieniać.
  • Linie bez kompensacji ciśnienia: Wybierz je do mniejszych ogrodów i działek, gdzie ciśnienie wody jest stabilne.

Podsumowanie

Podlewanie linią kroplującą to skuteczna i oszczędna metoda nawadniania, która może znacząco poprawić zdrowie i wzrost roślin w Twoim ogrodzie. Wybór odpowiedniego typu linii kroplującej, naziemnej lub podziemnej, z kompensacją ciśnienia lub bez, zależy od specyfiki Twojego ogrodu i Twoich potrzeb. Bez względu na wybór, korzyści z używania linii kroplującej są nieocenione – od oszczędności wody po lepsze plony i piękniejsze rośliny. Nie zapomnij również o odpowiednim kolorze linii, czarnym lub brązowym, który najlepiej wpisze się w estetykę Twojego ogrodu.

No items found.